Vítejte na mém webu věnovanému cestování elektromobilem

Aktivní vývoj dopravních prostředků začíná kolem roku 1880, nejvíce se o to zasloužila Francii a Velká Británie. Ikdyž první zaznamenaný pokus s malým elektrovozítkem byl v roce 1835 od holandského profesora Stratingha a jeho asistenta.   

Francouzský inženýr N. J .Raffard  zkonstruoval v roce 1881 první elektrickou tramvaj pro 31 pasažérů.  Na jedno nabití byla schopna urazit až 40km a jela rychlostí 12 km/h. Ale už v roce 1899 dosáhl Belgičan Camille Jenatzy ve svém  „raketa-Shaped” , tzv. osobním vozidle rychlost 105 km/h.  Ve Spojených státech bylo do roku 1915 už  vyrobeno více jak 35 000 elektromobilů. Objevovaly se sice konkurenční vozidla na páru a se spalovacími motory, ale na začátku  dvacátého století jezdilo po USA více elektromobilů . 

Produkce elektromobilů dosáhla v USA maxima v roce 1912

Pak byla v Texasu  objevena ropa, což razantně snížilo cenu benzínu a Henry Ford zahájil hromadnou výrobu vozidel se spalovacími motory za  dostupné ceny  500 – 1000 dolarů.  Pro porovnání – benzinový automobil bylo možné pořídit za 650 dolarů, adekvátní elektrický roadster za 1750 dolarů.

U nás zkonstruoval Ing. František Křižík v roce 1895 elektromobil poháněný stejnosměrným elektromotorem o výkonu 3,6 kW. Jeho druhý elektromobil byl opatřen v každém zadním kole elektromotorem 2,2 kW. Ale už třetí verze byla ,, hybrid " , čímž se výrazně zvýšil dojezd. 

dokument z roku 2000 ,,Kdo zabil elektromobil" o tiché likvidaci elektromobilů v Americe pod taktovkou ropných magnátů.  https://www.mojevideo.sk/video/18bmagnátů7b/kto_zabil_elektromobil_(dokument).html

Elektromobilismus jako životní styl

V současné době jsou majitelé elektromobilů vnímáni jako novodobí průkopníci.

Lidem dnes připadá normální, že mají doma ledničku, pračku, počítač, mikrovlnku a další novodobé vymoženosti na elektřinu . Ale proč nemít na elektřinu automobil?  Provoz elektromobilů je mnohonásobně úspornější a taky ohleduplnější k našemu společnému okolí. Jízda v elektromobilu je nesrovnatelná s jízdou v autech s jinou alternativou pohonu. Je to opravdu jiný ,,životní styl ".

Blog

  • 13.08.2014 07:46

    dobíjení na Slovensku

    V červenci jsem vyrazil prozkoumat Slovenskou rychledobíjecí síť chademo od firmy GreenWay. Vyřídil jsem si u nich registraci,abych měl bezplatný přístup k rychledobíjení. Těchto stojanů je na Slovensku 15 a pokryjí s dojezdem celou jejich zemi. U nás vím zatím o třech chademo stojanech . Z Ostravy...

  • 05.08.2014 12:12

    Elektromobilem 6600 km k moři do Španělska a zpět za 1300 Kč

    Koncem dubna jsem se vydal elektromobilem Peugeot Ion na cestu po stopách středověkých i současných poutníků do španělského Santiaga de Compostela a potom i na nejzápadnější výběžek Evropy – na mys Fisterra. Do auta jsem si přibalil věci na spaní, malý fotoaparát, navigaci, starý telefon, tablet,...

<< 1 | 2 | 3

Kontakt

Milan Rajchl 722 931 372

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode